Cu-familia-si-prietenii-la-o-cafea
src="http://www.kissdesign.net/horloge/155/calendrier.js">
Cu-familia-si-prietenii-la-o-cafea
src="http://www.kissdesign.net/horloge/155/calendrier.js">
Cu-familia-si-prietenii-la-o-cafea
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cu-familia-si-prietenii-la-o-cafea

 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Poftiti la o cafea (20)
Nasterile noastre EmptyMar Apr 02, 2013 1:15 am Scris de Ramona

» Poftiti la o cafea 19
Nasterile noastre EmptyMar Mar 20, 2012 12:19 am Scris de Ramona

» Filme, desene si muzica pentru copii
Nasterile noastre EmptyVin Dec 23, 2011 2:21 am Scris de Loredana

» filme pentru noi...adulti si pentru familia noastra
Nasterile noastre EmptyMar Noi 22, 2011 12:17 am Scris de Loredana

» Modele, tricotaje si crosete...toate bune pentru fete
Nasterile noastre EmptyLun Noi 14, 2011 9:29 pm Scris de Loredana

» Ghicitori pentru pitici si poezii
Nasterile noastre EmptySam Noi 05, 2011 11:46 pm Scris de Loredana

» Zile onomastice.
Nasterile noastre EmptyMar Oct 04, 2011 8:54 am Scris de Loredana

» Copii nostrii-2
Nasterile noastre EmptySam Iun 18, 2011 11:47 pm Scris de Loredana

» Jocuri pentru noi , pentru prichindeii nostrii si ne mai delectam
Nasterile noastre EmptyJoi Mai 19, 2011 6:17 am Scris de Loredana

Ultimele subiecte
» Poftiti la o cafea (20)
Nasterile noastre EmptyMar Apr 02, 2013 1:15 am Scris de Ramona

» Poftiti la o cafea 19
Nasterile noastre EmptyMar Mar 20, 2012 12:19 am Scris de Ramona

» Filme, desene si muzica pentru copii
Nasterile noastre EmptyVin Dec 23, 2011 2:21 am Scris de Loredana

» filme pentru noi...adulti si pentru familia noastra
Nasterile noastre EmptyMar Noi 22, 2011 12:17 am Scris de Loredana

» Modele, tricotaje si crosete...toate bune pentru fete
Nasterile noastre EmptyLun Noi 14, 2011 9:29 pm Scris de Loredana

» Ghicitori pentru pitici si poezii
Nasterile noastre EmptySam Noi 05, 2011 11:46 pm Scris de Loredana

» Zile onomastice.
Nasterile noastre EmptyMar Oct 04, 2011 8:54 am Scris de Loredana

» Copii nostrii-2
Nasterile noastre EmptySam Iun 18, 2011 11:47 pm Scris de Loredana

» Jocuri pentru noi , pentru prichindeii nostrii si ne mai delectam
Nasterile noastre EmptyJoi Mai 19, 2011 6:17 am Scris de Loredana

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Forum
Parteneri
forum gratuit
Parteneri
forum gratuit

 

 Nasterile noastre

In jos 
5 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyVin Apr 11, 2008 8:31 am

VA astept sa va scrieti nasterile pupici
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 3:41 am

Vai mie ma scris tot de la cap la coada si cand am dat inregistrare am crezut ca sa inregistrat si nu mi-a aparut ce mi-am scris, vaiii si cat am scris...si nu stiu daca mai am rabdare sa mai scriu o data dar am sa o fac numai ca nu stiu daca voi mai da cu amanuntitul :bleg:


In anul 2004 mi-a murit mama si simteam ca imi lipseste ceva si nu stiam ce anume ca Tiberiu era tot timpul cu mine. In luna iulie lam intrebat daca vrea un bebe si el a zis un da...mai lung asa si eu am zis ca daca da atunci "hai" :D si cand sa imi fac testul si imi intarziase si CM-ul si pofte pe mine si gata sunt gravida , fericiti, cand colo dupa 10 zile imi vine CM-ul, offff ce necajiti eram....Am tot incercat si degeaba, pana in luna octombrie imi venise Cm-ul in data de 5 apoi i-am zis lui Tiberiu "daca nu am ramas pana acum ,incercam la anul" la care el zise ca numai de data asta mai facem fara protectie si dupaia nu mai facem fara protectie . Asa am si facut si cum lucram doua schimburi adica de la 6 fara 10 pana la 2 jumatate sau schimbul doi 2 jumatate pana la 22-23-24 depinde de cat de lucru aveam. Dar veneam acasa si nu ma prindea ora 18 ca si adormeam si venind un frate la noi imi zice ca nu e normal sa adorm asa si ma uit la Tiberiu si il intreb daca sa imi fac testul la care imi zice ca il fac degeaba ca nu sunt nu aveam nici un fel de simptom, nu imi era greata nu miera pofta....deci.....nu creddeam. PAna cand dimineata pe 6 noiembrie era sambata imi fac testul cu chiu cu vai cand eram eu nehotarata cand Tibi si ma incui in baie la care urinez intr-un recipient si bag batul dar nici nu am apucat sa il bag bine ca si iesisera doua liniute. Tremuram de emotii si il strig pe Tibi si il intreb prefacuta de mine "ce este cand e o linie?" si el ma intreaba "da cate linii sunt?" si eu zic "pai una " si el zice "pai atunci nu esti ti-am zis eu" atunci am iesit razand din baie cu testul in mana si ii spun "ti-am spus eu ca sunt" dar il vad pe Tiberiu suparat cumva si il intreb ca nu se bucura? la care imi zice ca pana nu merg la dr. nu crede nimic. Asa ca ma pregatisem de mers la dr. Ciotea ca era tare laudat de cumnatamea si care a nascut cu el doua fete. Intradevar la consultaie mi-a spus ca sunt gravida si ca am deja 7-8 saptamani ceea ce nu era bine ca eram chiar pe Cm asa ca aveam mai putin doar ca ei asa calculeaza.
Bun....in decembrie facem cununia civila adica in data de 28 .
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 4:08 am

In ianuarie am fost pentru prima data internata in spital din 5 pana in 10 ca aveam o scurgere rozalie si aveam dureri ca la CM si simteam ca tre sa urinez intruna. De atunci am inceput cu tratament cu utrogestan si no-spa.
Toate bune si frumoase in luna 11 aprilie iarasi tot asa internata doar ca dr de famie avea o asistenta care lucra si cu dr. Ciotea si care ia spus ca eu umblu numai dupa concedii medicale si dr. a zis ca sa nu ma mai duc la spital. Dar in data de 26 aprilie iar ma apucat dar ma cam tinut si m-am dus la cabinetul din spital unde era dr. Demeter si nu a vrut sa ma mai lase sa plec asa ca i-am spus ce a zis dr. Ciotea si a zis ca ea nu se ia dupa dr. Ciotea ca trebuie sa ma internez, mi-a facut foaia de internare si gata am fost. A doua zi era de garda dr. Ciotea si ma facut cu ou si cu otet , am plans ca nu credea ca nu mi-e bine, cand a pus mana pe burta a zis catre asistenta ca am contractii nedureroase si sa ma bage la tratament cand ma dus la eco mia zis ca sa intors cu capul in jos si ca e prea devreme si ca de asta ma doare burta ca se impingea in jos. Am stat in spital, Tibi sa dus mi-a luat fisa de la dr. de familie si m-am mutat la alta dr. dupa care m-am dus la consultatie la dr. HAiduc. Aveam si Rh-ul negativ si imi tragea sange luna de luna. Eram bine. Pe data de 6 mai am fost la dr. Haiduc care se speriase de ce "ingrijire" am avut parte si ca trebuia sa imi dea concediu si ca trebuia sa iau in loc de utrogestan niste injectii mai tari dar din cauza ca erau prea scumpe nu mi-am permis sa mi le cumpar si mi-a dat concediu si mi-a zis ca nu mai am ce cauta la lucru ca dr. Ciotea nici nu vroia sa auda de asta . Mi-a scris calciu, fier si prenatal. In sfarsit ma simteam ingrijita si noau dr. de familie a zis ca puteam sa ii dau in judecata pe dr. de familie si pe dr. ginecolog pentru ca nu au avut grija cum trebuia si ca si-au batut joc.
Nu trece multa vreme si sangerez adica pe data de 17 mai , am fugit aici la spital si o vad pe dr. Demeter si cand se apropie aud o voce din spate "tu ce faci aici? Ce sa intamplat?" cand ma intorc dr. Ciotea in spatele meu , nu era de garda dar m-a consutat el ca a zis ca sunt pacienta lui. De atunci nu mai aveam voie la multe si mia zis ca daca nu se opreste sangerarea ma opereaza ca altfel moare copilul in mine. Am avut noroc si mi sa oprit a doua zi .
Nu mai aveam voie sa ma dau jos din pat doar asa la wc ca nu avea cine sa stea langa mine cu pleosca. Dar am reusit sa scapam.
Pe data de 7 iunie am fost la cabinetul dr, Ciotea ca ma chemat si mi-a spus ca bebele e prea mic si am plans ca disperata cxa ma gandeam ca poate are ceva. M-a chemat iarasi dupa 15 zile la eco si ca dupaia o sa fie in concediu o luna si ca eu voi naste pe la jumatatea lunii iulie ca el crede ca e fetita si ca fetele vin mai repede. Deci puteam sa duc sarcina pana la inceputul lui august ca pe atunci aveam 42 saptamani.
Dar pe data de 29 iunie m-au luat durerile din cinci in cinci minute si Tiberiu mi-a pus apa sa ma spal si apoi m-a epilat ca eu ditamai huiduma nu puteam sa ma indoi. Dupa nastere m-am cantarit si aveam 27 kg in plus :D
Deci la 9 dimineata mi sa rupt apa la 10 am ajuns la spital am nimerit chiar pe dr. Ciotea si i-am zis ca :stiati ca maine trebuia sa vin la eco?" si mi-a zambit. Aveam si eu 1 cm dilatatie, asa am stat pana la ora 15 pana cand i-a bagat Tibi bani in buzunar si ma bagat in perfuzii, aveam dureri fara pauza, din doua in doua minute, dupa ce mi s-a terminat perfuzia mi-a mai bagat una dar eu deja eram terminata de dureri nici sa vb nu mai puteam doar gemeam intruna si ma rugam, am zis de nu stiu cate ori "Tatal nostru"
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 4:22 am

SE facu ora aproape 19 si asistenta a venit si dupa ce ca nu mai puteam a inceput asi baga mana in mine si ma durea de imi venea sa lesin si ma apasa ca sa isi deau drumul uterul ca zicea ca aveam aproape 4 cm si a mai zis ca am un inel foarte gros pe uter care in loc sa ma dilat uterul se strangea la loc si dupa ce a inceput a ma masa am prinso de o cealalta mana si am strnso cat am putut de tare ca nu mai puteam dar ea ma lasat si a zis ca isi da seama ca doare dar ma ajuta si ca incepe sa isi dea drumul uterul si ca sunt dilatata aproape 7 cm. Dupa un timp mi-a dat pace, dar eu nu mai puteam deja , nu mai puteam nici vb ca aveam dureri fara pauza si de atata vreme nu mai aveam putere in mine.
Aproape de ora 20 am inceput nasterea si cand eram in pat asistenta ma pus sa imping si ma invata ca la o contractie trebuie sa imping de trei ori, deci impingeam intruna pana a zis ca i se vede motul si ca sa ma duca pe masa, acolo cand am dat sa ma urc mi sa blocat soldul drept si atat am zis "soldul" ca a si sarit asistenta cu infirmiera si m-au masat pana si-a dat drumul si m-au pus pe masa.
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 4:31 am

A venit dr. ginecolo Ciotea si a inceput sa se dezbrace si si-a pus un sort de nailon si am crezut ca vrea sa taie porcul dar de fapt ma taiat pe mine :D am simtit si mia explicat ca altfel nu puteam naste din cauza inelului de pe uter. Atat am apucat sa il intreb "mai am?" si el a zis ca daca nu urlu si ascult de ce zice atunci o sa scap mai repede asa am si facut numai ca sa scap dar oricum nu mai puteam si urla ca eram epuizata de atata chin.
DR. imi oprea cu o clema perfuzia si ami aveam si eu cate o pauza si cand aveam pauza lasam capul pe masa si dadeam ochii peste cap si infirmiera sarea cu oxigenul la nasul meu eu cand il simteam dadeam cu mana ca dup[a muste ca nu il suportam simteam ca nu mai pot respira si ca nu aveam aer.
In sfarsit cand imi vine sa imping mai tare dr. striga sa ma opresc ca fata era strangulata cu cordonul omblical si apoi a traso el din mine.
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 4:31 am

Povestesc cand ma intorc ca Tibi nu mai are rabdare va pup
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 11:42 am

In momentul in care a tras fata din mine nu mai aveam forta desii durere am avuto si am ridicat capul si am vazut puta Teodorei :D am lasat capul pe spate si am zis "e fetita" si mi-am dat seama ca nu plange si stiu ca bebelusii dupa ce ii nasti auzi un scartait cat de mic si aud ca ii baga furtunasul pe nas gura si aud cum ii trage una la fund zdravanuta palma si nu aud nimic si incep a striga de pe masa in continuu "plangi mami plangi" strigam si nu mai aveam putere sa ma ridic sa o vad si apoi vad pe dr. facandui semn la asistenta sa o mai aspire o data si iar ii baga furtunasul pe gura pe nasuc si cand ii trazni o palma facu si fata mea un "oa" si atat si dr. zice "vezi ca stie sa si planga?" apoi eu zic "asta nu e plans" si ma intreaba de la ce ora mi sa rupt apa si ii spun ca de la ora 9 dimineata si atunci a zis ca am stat prea mult. Fata era vanata spre neagra si mi-am dat seama atunci ca a star prea mult fara lichid si dupa ce mi-a infasato mi-a aduso ca ii spuneam ca mai vreau sa o vad si am vrut sa o iau in brate dar nu mau lasat ca eram prea slabita , ei na eu ma simteam in putere ca nu mai aveam dureri dar nu era asa. Am pupato asa de frumos mirosea ....ca nu imi venea sa cred imi venea sa stau cu nasul la ea pe obraz imi venea sa io iau din bratele asistentei si sa nu io mai dau dar au bagato in incubator si mi-au duso de acolo. Intre timp venise o alta asistenta care imi spuse ca e sanatoasa si ca are 3400gr. si 51cm . Ne-am mirat cu totii ca era asa de mare ca dr. tot zicea ca e mica si ca aveam mai putine saptamani decat normal , el zicea ca aveam 38-39 de saptamani dar nu aveam cum ca eram chiar pe CM deci aveam mai putin cu doua saptamani deci cam la 36 saptamani am nascut. O asistenta de acolo mi-a spus ca sa fiu fericita ca am nascuto mai devreme si ca e bine ca daca o duceam pana la termen avea peste 4 kg si era vai de p... mea :D .
Bun...a venit si momentul sa astept sa iasa placenta si daca m-am simtit bine ca nu ma mai durea nimic am zis catre dr. "pot sa vb la telefon?" si dr. razand a zis "da cum sa nu?" mi-au adus tel. si amsunat sa anunt nasterea si cand am vb cu soacramea i-am zis ca inca sunt pe masa si astept sa imi aias placenta , a ras de numa ca nici nu ii venea sa creadasi incepusem sa ii mai zic cate ceva cand il vad pe dr. lucrand ceva pe acolo si simt ca trebuie sa imping si am apucat sa zic "nu mai pot vb" si dr. a tras placenta din mine dar nu mai aveam forta de impins asa eram de slabita numai eu ma credeam viteaza :D .
Incepu sa coase ptiuuuu ca simteam fiecare intepatura si ziceam "sffff au, au , doare au....." si cosea de zor de parca eram la croitorie :D si dupa ce ma cusut interior am suportat eu cum am suportat dar cand deja a ajuns la exterior sa faca tivul :D am inceput "da mai bine lasati asa, au ,au doare, au ...da sotul si asa zice ca sunt mica si nu mai trebuie sa coaseti, au, au"si radeau de mine in hohote la care dr spune"sa vezi ce bucuros o sa fie sotul dupaia" da eu zic "da lasal pe el, au nu mai trebuie, mai aveti? au, sfff au ce naroada sunt ca nici la nastere nu am zis nimic si acum ma plang aici da au cam doare" pai la nastere nu mai ziceam nimic ca nu mai aveam cum da aici ca erau doar niste intepaturi si mai puteam protesta si eu :D dupa ce ma cusut cica sa ma duca in pat hm...da cum ma luat de o aripa o infirmiera da eu na credeam ca sunt in stare sa ma duc singura , eu viteaza :D si am simtit ca dintr-o data ma duc asa intr-o parte, hopa nui buna treaba am ametit dar binenteles ca infirmiera nu imi dadea drumul. Toti au tabarat pe mine, Tibi era cu ochii plini de lacrimi si mie imi ardea de glume eram ca drogata , "ce faci? Doar nu plangi" si el a zis "nu , nu plang" da nu prea cred eu ca noah era super fericit mi-au adus flori si tibi mi-a adus o ditamai pizza da a crezut ca sunt infometata da eu in acea zi nu mancasem nimic si el saracu sa gandit la mine da eu nu aveam pofta de mancare da no tot am luat o felie sa mananc si ma luat o durere groaznica de burta imi venea sa urlu dar imi tineam respiratia si strangeam de dunga patului ca nu aveam voie sa ma misc, trebuia sa stau pe spate doua ore. Ne-a tinut trei zicand ca va trebui sa dormim acolo ca mai erau doua fete care nascusera dupa mine si cand au inceput sa mai vina inca doua erau galagioase rau si a zis asistenta ca sa ne duca de acolo ca nu vom putea dormi de alea si ca trebuie sa ne odihnim asa ca pe la 23 si ceva ne-au dus in saloane dar cine a putut dormi? Imi era gandul tot la fata . Cumva spre dimineata am adormit si cand mam trezit a doua zi de abia asteptam sa imi aduca fata, venisera dr. la vizite si fata nu mi-o adusese dar am plecat eu la noi nascuti si era o asistenta acolo care ma intrebat cum ma cheama si cand am nascut i-am zis si incepem sa cautam, nimic fata mea nu era acolo si cautam si luam patuturile la rand si nici urma de fetita mea la care asistenta imi zice "da cand ai nascut?" iar eu "aseara la ora 20" si asistenta cauta si imi zice "esti sigura?" aoleu cred ca deja ma credea nebuna ....ioii "da sunt sigura" si cand colo se uita la un incubator era acoperit si cand il descopera fata mea dormea fara nici o treaba. Dupa un timp mi-au adus si fata dar mi-au luato iarasi nu stiam de ce imi ia fata nu imi zicea nimeni nimic cand mi-a aduso plangea si asistenta o linistea , ei ce ii facuse...ii luase sange din capusor de asta plangea fata mea stiam ca ii lasase vata acolo. Mi se rupse sufletul cand am vazut.
Cand mi-a adus dr. rezultatele imi spuse ca e sanatoasa si ca are Rh-ul pozitiv si grupa A2 adica grupa mea si rh-ul tatalui, eram fericita. Dar am observat ceva la fata mea era vanata sub nas si in varful nasului si stiam ca copiii care sunt vineti au probleme la inima si am intrebato pe dr. la care mi-a raspuns sa nu imi fac griji ca e asa ca din cauza travaliului prea mare si din cauza ca a fost strangulata cu cordonul ombilical si ca isi va reveni, avea suflu sistolic , bataile inimii nu erau regulate cand a consultato dar nu era nimic grav.
Ajunge momentul cand trebuie sa o alaptez venisera dr. si asistenta si incercau sa ma ajute sa o alaptez aveam lapte doar ca fetita mea nu prinde , nu se trezea, au piscato de manute de picioare de nas degeaba dormea si 6 ore si de abia o trezeam sa suga dar ii dadeam cu sticla dupa mari incercari, mi-a zis dr. "nu vezi ce gurita mica are? Cum vrei sa suga? " :D zambea si zicea sa imi pun formatoare si sa ma mulg sa nu imi urce febra asa am si facut si cum in acea zi fetita mea nu deschise nici ochii macar ..ceilalti copii deschideau ochii...plangeau , a mea nimic....si vb cu Tibi la telefon si ii spun necajita ca fetita noastra nu deschide ochii, nu plange, nu trece mult timp si incepe ficamea sa incerce sa deschida un ochisor si incepe a urla..vaiiiiiiiiiiiiii..........a acoperit pe toti copiii si repede mi-am sunat barbatu si ii spun daca aude ceva si el imi zice "cine plange asa?" la care ii spun "ficata si tine cont ca nu sunt langa ea" era distanta intre pat si patut "vai ce gura are... "imi zice Tibi la care inchid repede sa merg la ea.
Asa ma tinut in spital ziua dormea ca nici la baita nu deschidea ochii , nu zicea nimic , dar noaptea...ultimele doua nopti mi le-a facut albe :D urla si nimic nu ii convenea si nu stiam ce sa ii mai fac si am fugit dupa asistenta si i-am zis ca nu mai pot si mi-a dat o pastiluta dizolvata si mi-a zis ca o sa imi ia si sanul asa a si fost sa calmat fata mea si din acel moment a luat si sanul.
in sfarsit vine vremea sa iesim din spital Mire era la BAC si numai bine dadu BAC-ul si fugi dupa noi la spital impreuna cu Tibi si inca un frate care avea masina.
Cand am ajuns acasa simteam ca plutesc ca visez , era ceva extraordinar.
In ziua cand a trebuit sa imi scot atele am lasat pe Tibi cu fata si m-am muls in sticla da fata nu mai vroia sticla de nici un fel asa ca Tibi al meu pana am venit de la spital a facut trenuletul prin casa o tinea pe brate si se plmba ca nu cumva sa planga :D cand m-am intors i-am gasit "povestind" si plimbanduse prin casa :vive:
Am alaptato pana la un an si opt luni :bibu: si de abia atunci mi-a luat sticla si in zi de azi bea cu sticla ca nu o putem dezvata :bibu:

Aseara povesteam ca suntem niste parinti fericiti ca o aveam , ca e sanatoasa, si ficamea ca o baba :D ne-a auzit si ne strangea cu manutele de gat si ne pupam asa in trio si savuram cat putem clipele astea cat de mica este ca stim ca va creste si nu vom mai putea sa o giugilim atata si nu o vom mai putea lua pe sus sa o gadilam . VA creste si vom devenmi surori asa zic eu si ne vom intelege ca intre doua prietene cum zicem si acum si ne param una pe alta la tacsu ca deh ....ne distram.

Ce gand aveam eu dupa nastere , intr-un fel miar fi placut sa fie baiat ca sa nu treaca prin fazele de nastere sa nu pateasca ce am patit eu :trag cu ochiul dar e bine sa ai si fata :trag cu ochiul
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptySam Apr 12, 2008 7:43 pm

Am uitat sa mai specific cate ceva, aveam placenta inserata posteriur de gradul doi.
Am simtit fata prima data ca misca in burta forte devrreme si in afara de asistente si dr. nu ma credeau, deci cam la 3 luni, dar din cauza ca am avut placenta asa a fost in fata si mi-a explicat o asistenta ca stratul de carne care se afla intre beb si pielea burtii e fosrte subtire si de asta am simtito asa de repede.
Pe la 5 luni deja facea ravagii in burta, toti se mirau la cum misca, misca asa de tare incat si numai de te uitai asa fugitiv se observa, in 17 mai cand am fost internata stateam in pat si povesteam cu fetele si venise si o asistenta deci eram 5 fete. Povestind noi pe acolo incepe fata mea si cand a dat o data cu picioarele ca era deja intoarsa...sau oprit si din povestit si au scuipat pe burta mea ca se mirau ca a scuturat patura pe mine, una care are gemene era si ea gravida pe atunci si era internata acolo cu mine si si-a facut cruce si a zis "Doamne fata...asa ceva....eu am doi in burta si nu misca cum misca al tau" radeam de ele de numai ca eu eram obisnuita, mi-au zis atunci "pai sa fi sigura ca e fata ca misca asa de tare si cu atata forta" :D au avut dreptate. Pe la aproape 8 luni si pana am nascut nu mai puteam sta nici cum ca asa de tare se impingea de ma durea sub coste asa de tare ca-mi taia maiu :D
PAi cum sa nu nasc mai repede cu vijelia mea? :D
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyLun Apr 14, 2008 2:30 am

Deci travaliul a durat 15 ore si fara lichid a durat 11 ore
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyLun Apr 14, 2008 5:48 am

Totul a inceput intr-o seara cand pe la 9 inainte sa ma pun la culcare a inceput sa imi curga sange(crezusem ca era "dopul")dar in 4 ore imi schimbasem aprox. 8 absorbante si sangele era rosu-vanat,am intrebat-o pe sora mea care mi-a spus sa sun la spital,ceea ce am si facut la care sora medicala imi spune sa ma duc la spital sa imi faca un control si daca e nevoie sa ma interneze.
Eram trecuta d etermen cu o saptamana si 3 zile si asteptam sa imi spuna doctorita in ziua urmatoare cand ma aduce sa imi provoce nasterea.Cand ma vazut internata mi-a intrebat ca ce s-a intamplat la care ea mi-a spus ca sa nu ma panic ca puiutul meu e bine,are bataile inimi 142/min,cotractile erau la interval neregulat din 7 in 3 minute si din 5 in 12.Ma tinut in sectia de ante natal cu femei ce aveau probleme cu sarcina,si eu eram una dar simteam ca timpul meu se apropie...
Am stat aproape toata noaptea treza,nu de dureri ci de ganduri ce ma faceau sa zambesc si sa plang in acelasi timp,o sa fiu mama in sfarsit imi ziceam in mintea mea,asteptam de mult momentul acesta.
In ziua urmatoare a venit pana in pranz doctorita sa imi spuna daca m-i s-au mai regulat contractiile si i-am sus ca s-au mai regulat dar le aveam la interval de 3 minute,nu eram dilatata aproape deloc(1-2cm) si abia pe la 6 seara a venit sa ma mai vada,a incercat cu niste betisoare sa imi rupa apa dar nu a reusit,a iincercat de vreo 4 ori i-ar pe urma mi-a dat o injectie sa ma dilatez dar pana la 8 seara ma dilatasem doar 1 cm a zis ca daca nu ma dilatez pana la 10 ma baga la blocul operator,m-am dilatat cam pana la 3-4 cm au venit la 10 si m-au dus in blocul operator ,pe urma mi-au dat injectia epidurala si in 15 minute venise printesa noastra pe lume Alexandra Ioana la 22:31 greutate 4.24kg si 56 cm apgar 10 sanatoasa si roza la piele.a scos un scancet si imi cauta sanul ca ii fusese foame dar asistentele au venit sa o duca la salon pt ca trebuie sa se ocupe de mine pe urma,m-au dus intr-o camera alaturata si mi-au dat 2 pungi cu sange,am stat acolo o ora jumate si era aproape sa nu imi mai revin ca aproape adormisem,nu imi simteam piciorele mainile ma schimbasem la fata,buzele imi erau vinete si simteam ca sunt intre lumi,dintr-o data am simtit o mana pe bratul meu si mi-a spus ca sa nu dorm ca pot muri,m-am speriat si mi-am amintit ca puiul meu are nevoie de mine si nu pot sa ma gandesc doar la mine.
Am tras o spierietura cand mi-a spus doctorul ca era sa mor dar ma bucur ca sunt Dumnezeu ma tinut in viata pt fica mea si pt sotul meu.
Sus In jos
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyLun Apr 14, 2008 6:37 am

Lore dar a fost mare printesa ta . Sa-ti traiasca!
Teo a avut nota Apgar numai 9 cica cu indulgenta :D asa mi-a spus dar e bine si asa :D
:cheekkiss[1]: la bubulina mica
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyLun Apr 14, 2008 11:11 am

am avut curaj, am intrat aici, am citit...
da' acum... parca ma ia cu tremurici... aoleu!!!!!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyLun Apr 14, 2008 9:46 pm

Elena draga :HI: Stai linistita ca nu-i cum scriu ele...fetele noastre viseaza :distractiv: :cheekkiss[1]:
Sus In jos
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyLun Apr 14, 2008 10:40 pm

Elena, deci, nu toate nasterile sunt la fel, sunt fete care bat din palme si sunt gata nascute, deci, tu nu tre sa nasti greu, da? La ce varsta ti-ai inceput viata sexuala? Sa stit ca si de asta conteaza, nu am stiut ca de stiam incepea si eu de la 14 ani :D dar pentru ca am vrut sa fiu mai cuminte.....na ce sa zic , nu la toate e asa.
Dana asai visam acum atunci deliram :excited[1]:
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMar Apr 15, 2008 6:56 am

Daniela a scris:
Elena draga :HI: Stai linistita ca nu-i cum scriu ele...fetele noastre viseaza :distractiv: :cheekkiss[1]:
Da, asa-i Daniela, cum zici tu... Ele exagereaza, nu?
Hmmm... as vrea eu... Da' drept sa-ti zic, eu-s convinsa ca-i si mai rau de-atat...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMar Apr 15, 2008 6:58 am

Ramona a scris:
Sa stit ca si de asta conteaza, nu am stiut ca de stiam incepea si eu de la 14 ani :D dar pentru ca am vrut sa fiu mai cuminte.....na ce sa zic , nu la toate e asa.
:excited[1]:
conteaza si asta???? mamaaaaaaaa!!!! s-a zis cu mine!!!
Sus In jos
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMar Apr 15, 2008 7:34 am

Pai dr. ginecolog asa a zis da pai acum eu nu stiu sa zic ca e asa, vezi tu.. :D lasa ca toate trec si macar un bebe sa faci daca nu doi. :twisted:
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
danuta36
SLEEPY
danuta36


feminin
Numarul mesajelor : 4025
Varsta : 53
Location : Hunedoara
Job/hobbies : operator PC
Data de inscriere : 07/04/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMar Apr 15, 2008 8:23 am

Elena mama,stai linistita,distreaza-te...nu te stresa...ca ai timp si de facut bebei.Nici la 30 de ani nu e tarziu,mai greu e dupa 35,dar nu imposibil..vezi cazul meu.Trebuie sa-ti doresti in primul rand tu,nu cei din jur... :D
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMar Apr 15, 2008 10:54 am

eu as vrea, ca imi plac la nebunie...
da' tot cheful imi piere brusc cand ma gandesc la ce ar urma dupa ce as ramane insarcinata. Aici e marea mea problema...
Daca ar putea sa faca cineva pentru mine si sa mi-l aduca acasa gata pus la punct, tare bine ar ma fi. Da' sa fie cumva al meu, totusi... :laughing:
Sus In jos
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMar Apr 15, 2008 9:31 pm

Il trimiti pe sot la vecina:D
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyMier Apr 16, 2008 6:17 am

buna idee, n-am ce zice :laughing:
Sus In jos
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyJoi Apr 17, 2008 3:11 am

:twisted:
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyJoi Apr 17, 2008 7:00 am

Elena ar mai fi o metoda,mama surogat daca esti de acord(se face cu ovulul si sperma parintilor dar se implanteaza in "alta"mama).
Poate fi oricine,cea mai buna prietena sau chiar strain,depinde de voi. :D :lol!:
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyJoi Apr 17, 2008 10:14 am

stiu, Lory, am mai auzit, dar... nu cred ca as fi in stare...
da' ca idee, haideti, cine se ofera? :laughing:
Sus In jos
Ramona
Admin
Ramona


feminin
Numarul mesajelor : 6125
Varsta : 42
Location : Deva
Job/hobbies : indragostita
Humor : sunt mama de pisicuta
Data de inscriere : 30/03/2008

Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre EmptyJoi Apr 17, 2008 10:20 pm

Elena, deci.....hai sa iti povestesc ceva.

Nasterea cumnatei mele.

Era dimineata la ora 4 si i sa rupt apa , nu a avut dureri, au mers la spital si a stat acolo pana la ora 9 dupa ce a venit dr. la vizita a zis ca sa o bage in perfuzii sa ii provoace durerile de nastere. Ia bagat perfuzile si au apucato dureri, nu prea tari ...asa ....cam ca la diaree si numai bine ca la ora 13 fara 20 a nascut dar inainte de asta o asistenta ia zis ca astea nu sunt dureri de nastere, asta zicea si Alina ca nu o durea asa tare , deci suportabile zice ea. No si a nascut o fetita de 3100gr si 51cm.
Asta e o mamica fericita si are 32 de ani. A zis ca ar mai naste asa , ca nu ii este frica, la ce dureri a avut....hm.....iam zis ca sa mai faca unul ca a scapat foarte ieftin :twisted:
Sus In jos
https://forum-cu-prietenii.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Nasterile noastre Empty
MesajSubiect: Re: Nasterile noastre   Nasterile noastre Empty

Sus In jos
 
Nasterile noastre
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cu-familia-si-prietenii-la-o-cafea :: Your first category :: Subiecte interesante-
Mergi direct la: